• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Yüksek enflasyona karşı Fransa'da Fiyat düşürme politikası.

Yüksek enflasyona karşı Fransa'da Fiyat düşürme politikası.

28-08-2022
Medyaparis haber Merkezi

Fransız süpermarket devi Carrefour, yüksek enflasyona karşı tüketicileri korumak amacıyla 100 ürünün fiyatını donduracağını açıkladı. Konserve sardalyadan bulaşık deterjanına kadar birçok ürünü kapsayacak uygulama Fransız hükümetinin fiyat artışlarını dizginlemek için iş dünyasının daha fazla çaba sarfetmesi çağrısı üzerine geldi.

Carrefour'un bu girişimi, rekor düzeydeki karlarına karşı vergi artışı riskiyle karşı karşıya kalan bazı firmaların temmuz ayında fiyat düşürmek için atacakları adımları açıklamasını takip etti.

Fransız petrol devi Total Enerji, Fransa genelinde 1 Eylül'den yıl sonuna kadar bütün akaryakıt istasyonlarında benzin fiyatını düşüreceğini bildirdi. Gemicilik/nakliye devi CMA CGM de Asya'dan Fransa'ya ithalatta nakliye ücretinde konteyner başına 750 euro indirim yapacağını duyurdu.

Carrefour'unkine benzer bir uygulamayı Fransız süpermarket grubu Leclerc yapmış, en çok satılan 120 ürün için mayıstan temmuz sonuna kadar fiyatları dondurmuştu. İngiltere'de de süpermarket devleri Asda ve Morrisons nisan ayında temel ihtiyaç ürünleri için fiyatları düşürmüştü.

Carrefour'un uygulaması 30 Kasım'a kadar sürecek ve yiyecekten giyeceğe, sağlık ve temizlik ürünlerine kadar geniş bir ürün yelpazesinde uygulanacak.
Bu ay açıklanan istatistiklere göre Fransa'da temmuz ayında enflasyon yüzde 6,8'e yükseldi. Bu artış, Fransa'nın 1990'ların başında Avrupa Birliği'nin hesaplama yöntemine geçmesinden bu yana yaşanan en yüksek artışa işaret ediyor. Buna rağmen, hükümetin elektrik ve doğal gaz fiyatlarına getirdiği tavan fiyat uygulaması sayesinde birçok Avrupa ülkesinden daha düşük seyretti.

Enflasyon Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini takiben enerji fiyatlarının artması ile birlikte bütün dünyada yükselişte İşgalin, Covid-19 salgının ardından yaşanan tedarik zincirine bağlı baskıların fiyatlara yansımasının üstüne gelmesi durumu daha da zorlaştırıyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın