• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Paris'te Mevlid-i Nebi programına iştirak etti.

'Erbaş 28 yıl önce Fransa Sarcelles’e geldiğimde 2 ay boyunca Selimiye Camii’nde görev yapmıştım.'

11-10-2022
Medyaparis Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Fransa'nın başkenti Paris'te Mevlid-i Nebi programına iştirak etti. 

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş 28 yıl önce Fransa Sarcelles’e geldiğimde 2 ay boyunca Selimiye Camii’nde görev yapmıştım. 28 yıl sonra yeniden Sarcelles Selimiye Camii'nde yatsı namazını kıldırmak ve kardeşlerimizle bir araya gelmek nasip oldu.
Cenab-ı Hak nesillerimizin kalplerini camilerden uzak eylemesin.temennisinde bulundu.

Paris'te bir etkinlik salonunda düzenlenen programda, sela ve ezan okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

Diyanet İşleri Başkan Erbaş, programda yaptığı konuşmasında, Hazreti Muhammed'in dünyaya gelişinin 1451. seneidevriyesi olduğuna işaret ederek, Hazreti Muhammed'e atıfta bulunulan "Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik" ayetini hatırlattı.

Süleyman Çelebi'nin Hazreti Muhammed'i anlattığı şiirden mısralar ve Kur'an-ı Kerim'den İbrahim suresinin ilk ayetini okuyan Erbaş, Hazreti Muhammed'in yeryüzünde insanları karanlıktan aydınlığa çıkarmak için vazifelendirildiğini anlattı.

Hazreti Muhammed'in kıyamete kadar bütün insanlığa gönderilen peygamber ve yeryüzüne gönderilen en son peygamber olduğunu söyleyen Erbaş, Hazreti Muhammed'in Medine'ye hicret edince burada ilk mescidi kurduğunu ve burada yetiştirdiği insanlarla Yesrib'i (Medine'nin eski adı) "aydınlanmış şehir Medine" haline getirdiğini ifade etti.

Erbaş, "İslam 'barış' demektir, 'mutluluk' demektir. Peygamber Efendimiz bütün dünyaya barışı, mutluluğu, iyiliği yaymak için mücadele etti." diye konuştu.

Hazreti Muhammed de dahil tüm peygamberlerin iyiliği yaymak için mücadele ettiğini belirten Erbaş, herkesi adaletsizlik ve zulme karşı mücadele etmeye çağırdı.

Fransa Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Başkanı Dr. Bayram Demirtaş, "Peygamber efendimizin dünyaya teşrif ettikleri bu kutlu günle, cehalet yerini ilim ve hikmete, zulmet yerini adalet ve rahmete bırakmış, insanlığın saadet asrı başlamıştır." diyerek, Hazreti Muhammed'in gittiği her yere huzur ve güven mesajını taşıdığını ifade etti.

Fransa’da, Goussainville Camii ve Kültür Merkezi’nin temel atma törenine katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Müslümanlar olarak, yaşadığımız yeri güzelleştirmeliyiz” dedi
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mevlid-i Nebi Haftası programı için gittiği Fransa’da, Goussainville Camii ve Kültür Merkezi’nin temel atma törenine katıldı.
Törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Önümüzdeki yıllarda burada çok muhteşem bir eser oluşacak. Onun temelini görmüş olmaktan çok mutlu oldum. Allah hepinizden razı olsun. Öyle zannediyorum ki içinizde bir an önce bu eserin tamamlanmasını, çocuklarımızın, gençlerimizin burada hem eğitimlerini almaları hem ibadetlerini yapmaları, gelecek nesillere büyük bir eser bırakma noktasında yüreğinizde bir coşku var.” dedi.
Caminin yapılmasında emeği olanların amel defterine sevap yazılacağını anlatan Başkan Erbaş, “İnşallah bu cami ayakta kaldığı müddetçe sizler için de bu camide dualar yapılacak. Bu camide ibadet edildiği müddetçe, bu camide din-i mübin-i İslam öğretildiği müddetçe bizim de amel defterlerimize hep sevap yazılacak inşallah. Bir Müslüman için bu ne büyük bir bahtiyarlık.” diye konuştu.
“Pek çok yerde çok güzel camilerimiz var elhamdülillah”
Hz. Peygamberin bir hadis-i şerifinde, ”Kim ki Allah için bir mescit, bir cami yaparsa Allah da onun için cennette benzeri bir makam nasip eyler” buyurduğunu söyleyen Başkan Erbaş, “Rabbimiz öyle büyük bir müjde veriyor ki Kur’an-ı Kerim’de, ‘Allah’ın mescitlerini ancak şunlar yaparlar, imar ederler: Allah’a, ahiret gününe inananlar, namazlarını kılanlar, zekatlarını verenler ve Allah’tan başkasından korkmayanlar.’ İşte bu camilere yardım eden, bu camilerin yapılmasını sağlayan insanlar bu özelliklere sahip. Ne mutlu sizlere, ne mutlu bizlere.” ifadelerini kullandı.
‘Kalbi camilere bağlı Müslümanlar’ ile ‘huzuru, Allah’a ibadette bulan gençler’in, mahşer günü Allah’ın arşının gölgesi altında gölgelenecek yedi sınıf insandan olacağını anlatan Başkan Erbaş, “Rabbim hepimize nasip eylesin. Değerli kardeşlerim, çok şükür bugünleri görüyoruz ya. 28 sene önce Fransa’ya gelmiştim. O günün şartlarında çok az yerde camilerimiz vardı. Bugün elhamdülillah pek çok yerde çok güzel camilerimiz var. Sadece Fransa’da değil, Almanya’da da Hollanda’da da Belçika’da da öyleydi. Bugün elhamdülillah sizlerin gayretleriyle çok güzel camilerimiz yapılıyor. Bundan çok mutlu oluyoruz.” şeklinde konuştu.
“Yaşadığı yere yük olan değil, katkı sağlayan insanlar yetiştirmeliyiz”
Tarihimizin, birlikte yaşama tecrübesinden güzel örnekler barındırdığını anlatan Başkan Erbaş, “Osmanlı döneminde, Selçuklu döneminde Müslümanlarla Hristiyanlar bir arada yaşamış. Farklı inançların bir arada yaşama tecrübesinin en tipik örneklerinden birisi, Anadolu’dur. Bugün işte buralarda, bu bölgelerde Hristiyanlar, Müslümanlar bir arada yaşıyorlar. Ecdadımızın gösterdiği o tecrübeyi biz de burada en güzel bir şekilde gösteriyoruz. Sizler sayesinde dinimizi güzel temsil ediyoruz. Sizlerden Allah razı olsun.” değerlendirmesinde bulundu.
Müslümanın hal ve hareketleriyle örnek olması gerektiğine vurgu yapan Başkan Erbaş, şunları söyledi:
“Her şeyimiz bir davet olacak. Temsilimiz bir davet olacak. Hem kendimizi hem inancımızı hem devletimizi güzel bir şekilde temsil edeceğiz inşallah. İşte bu camide böyle gençler yetiştireceğiz. Nerede yaşıyorsa o yaşadığı yere yük olan değil, katkı sağlayan insanlar yetiştirmemiz lazım. Yaşadığımız yer Türkiye de olsa Fransa da olsa nere olursa olsun yaşadığımız yere katkı sağlamamız lazım, güzellik sağlamamız lazım, iyilik getirmemiz lazım. Çünkü biz iyilik için varız.
Rabbimiz, ‘İyilikte ve takvada yardımlaşınız.’ buyuruyor. Bu iyilik ve takva, dünyanın neresinde olursa olsun aynıdır. Müslümanlar olarak yaşadığımız yeri güzelleştireceğiz. Buna işte camiler katkı sağlayacak. Caminin içerisindeki bütün etkinlik, yapacağımız eğitim bölümleri, sohbet alanları, spor alanları, neresi olursa olsun, hepsi daha sağlıklı, daha nitelikli gençler, nesiller, çocuklar yetiştirmek için çok büyük bir vasıta olacak. Bu camimiz sayesinde o günleri görmek hepimize nasip olsun inşallah. Rabbim kolaylaştırsın, zorlaştırmasın ve hayırla tamamlamayı nasip eylesin. Ben tekrar hayırlı olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. El birliğiyle inşallah en kısa zamanda tamamlamayı Rabbim nasip eylesin. Hepinize teşekkür ediyorum.”
Temel atma törenine, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe ile Paris Din Hizmetleri Müşaviri Bayram Demirtaş da katıldı.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Fransa’da izcilik kampının açılışını yaptı
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Fransa’nın Corbeil Essones kentinde Paris Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile Türkiye İzcilik Federasyonu’nun ortak düzenlediği din görevlileri ve Uluslararası İlahiyat Programı (UİO) öğrencilerine yönelik izcilik kampının açılışını yaptı.
Açılışta konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “İzciliğin kurallarının göre hocalarımız, arkadaşlarımız, kardeşlerimiz, gençlerimize liderlik yapma noktasında, rehberlik yapma noktasında en güzel bir şekilde onlara sahip çıkarlar. Gereken altyapıyı öğrenirler” dedi.
Gençlere sahip çıkma noktasında izciliğe çok önem verdiklerini belirten Başkan Erbaş, “Gençlerimizin ahlaki duruşunu ve çizgisini muhafaza edebilmemiz için bazı yollar var ve o yolları vesile kılmamız lazım. Çünkü onları bizden koparan, elimizden alıp bizden uzaklaştıran o kadar çok sebep var ki o sebepleri bizim bu vesilelerle gençlerimizden uzaklaştırmak lazım. Dolayısıyla bu bir fırsattır. Bu fırsatı en güzel bir şekilde değerlendirelim.” diye konuştu.
Başkan Erbaş, Müslümanların görevlerinden birisinin iyilikleri emretmek, kötülüklerden men etmek olduğunu ifade ederek, izciliğin de bunun için en iyi vesilelerden biri olduğunu söyledi.
Konuşmasında Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı’ya da Diyanet İşleri Başkanlığı ile yaptığı iş birliği için teşekkür eden Başkan Erbaş, şunları söyledi:
“Onların liderliğinde izcilik faaliyetleri çok farklı bir alana evrilmiş durumda. Yani şöyle geçmişe bakıyorum da geçmişteki o anlayışla bugünkü anlayış çok değişti. Bu bize gerçekten gurur veriyor. Bizim için bu alanın önemli bir tebliğ alanı, uygun bir davet alanı olduğunu da gösteriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu alandan uzak durduğumuzda büyük bir vebalin altında olacağımızı düşünüyorum.”
Paris’te ilk defa yapılacak izcilik kampı, 7 gün sürecek.
Açılışa, Başkan Erbaş’ın yanı sıra, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe, Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı, Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanı İdris Yavuzyiğit, Paris Din Hizmetleri Müşaviri Bayram Demirtaş, din görevlileri ile Uluslararası İlahiyat Programı (UİO) öğrencileri katıldı.
Başkan Erbaş, Hazreti Ömer Camii’ni ziyaret etti
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ayrıca, kentte DİTİB’e bağlı Hazreti Ömer Camii’ni ziyaret etti.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın