• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

En büyük lityum madenlerinden biri Fransa'da açılacak.

Avrupa'nın en büyük lityum madenlerinden biri Fransa'da açılacak.

24-10-2022
Medyaparis Haber Merkezi

Fransız endüstriyel mineraller grubu Imerys, Avrupa'nın elektrikli araçlara geçişini desteklemek için 2027 yılına kadar kıtanın en büyük lityum madenlerinden birini bu ülkede açmayı planladığını duyurdu. 

Firma, araştırmalarında Fransa'nın Allier bölgesinde yer alan Beauvoir sahasında 2028'den itibaren yılda 34 bin ton lityum hidroksit üretmek için yeterli konsantrasyon ve miktarda lityum bulunduğu ve bunun da yılda 700 bin elektrikli aracı donatmaya yeteceğini bildirdi. 

Araştırma ve sondaj çalışmalarının 18 ay sürdüğü ve çalışmaların sonucunda madenin ekonomik faydasının teyit edildiği aktarıldı. 

Avrupa, şu ana kadar söz konusu madeni çok az çıkardı ve ve işledi. Bununla birlikte lityumun 2035'e kadar içten yanmalı motorlu araçların satışını aşamalı olarak durdurmayı planlayan AB'de ham petrole olan bağımlılığın lityumla sağlanıp sağlanamayacağı konusunda henüz netlik yok. 

Beyaz bir tozu andıran lityum, otomobillerin CO2 (karbondioksit) yayan petrolden kurtulmasını sağlıyor. 

Imerys CEO'su Alessandro Dazza, basına yaptığı açıklamada, bu yatağın işletilmesiyle "Avrupa'nın karbondan arınmasına katkı sağlayacağız." dedi.

Yeni projenin adının "Emili" olduğu açıklandı. 


Şirketten yapılan açıklamada da madenin "otomobil ve batarya üreticilerinin enerji dönüşümünde kilit unsur olan ithal lityuma büyük ölçüde bağımlı olduğu bir dönemde Avrupa'nın endüstriyel egemenliğini artıracağı" değerlendirmesinde bulunuldu.

Söz konusu proje ile Çin'e olan bağımlılığın neredeyse sıfıra inmesi hedefleniyor. 

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, "Çevre ve iklim açısından örnek teşkil eden proje, lityum ithalatı ihtiyacımızı büyük ölçüde azaltacak." diye konuştu. 

Yaklaşık bir milyar euroya mal olacak proje kapsamında, yüzeydeki çevresel zararları en aza indirgemek ve madencilik standartlarını karşılamak için lityum yeraltında çıkarılacak.

Madenin 25 yıl boyunca faaliyet göstermesi bekleniyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın