• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

2024 Paris Olimpiyatları'nda çevreci hava taksilerini kullanacak.

2024 Paris Olimpiyatları'nda çevreci hava taksilerini kullanacak.

28-06-2023
Medyaparis Haber Merkezi

Yaz Olimpiyatları'na 2024'te ev sahipliği yapacak Fransa'nın başkenti Paris'te beş farklı güzergahta elektrikli uçan taksilerin hizmet vermesinin planlandığı duyuruldu. 

Havacılık tarihinde bir "devrim" ya da "yeni bir sayfa" olarak görülen bu yeni çevreci şehir içi ulaşım yolu, olimpiyat oyunlarında verilecek start ile gerçek hale gelecek.

Avrupalı düzenleyicilerin onay vermesi halinde Alman Volocopter firmasının üreteceği ve operatörlüğünü üstleneceği hava taksilerinin ilk müşterisinin ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olması umuluyor.

Havacılık ve uzay devi Airbus'ın eski üst düzey yöneticilerinden Volocopter CEO'su Dirk Hoke Paris Air Show'da yaptığı konuşmada "Macron'un bu teklifi kabul etmesinin "süper hatta harika" olacağını ifade etti. Tepe yöneticisi, "eVTOL" adlı hava taksileri ile Cumhurbaşkanının uçmasının "Avrupa tarafından verilen güçlü bir işaret" olacağının da altını çizdi.

Hava taksileri sektörün 50'li yıllardan beri hayalini kurduğu bir rüya olsa da günümüzde kullanılabilmesi için henüz deneme aşamasında olan ileri bir teknolojiyi de gerektiriyor.  

Bataryaların sınırlı gücü nedeniyle düşük menzil ve yüksek ücretler yolcu sayısının kısıtlı kalmasına neden oluyor. Bu nedenle eVTOL ile uçuşların ilk etapta süre ve mesafe olarak kısa ve pahalı olması kaçınılmaz olacak. 

Her ne kadar şehir trafiğine takılmadan yol almak cazip bir vizyon olsa da, bu aynı zamanda hava sahası yönetiminin gelişmesini de gerekli kılıyor. 

Zira sayıları her geçen yıl aratacak uçan taksilerin birbirlerine ve halihazırda gökyüzündeki hava araçlarına çarpmaması için teknolojik sıçramalara ihtiyaçları var.

2025'te Manhattan'ın merkezi ile Newark Liberty Havaalanı arasında uçan taki seferlerine başlamayı hedefleyen Archer Aviation'dan Billy Nolen, "İlk olarak mevcut helikopter rotalarından başlayarak hava sahamızın bunu kaldırabileceğinden emin olmak için yapay zeka öğrenimlerini kullanmaya devam edeceğiz" dedi. Şirket, taksiler sayesinde normalde tren ya da normal taksiyle 1 saatte alınabilen bu mesafeyi 4 kişilik prototipin 10 dakikadan kısa bir sürede kat edebileceğini söylüyor.

139 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın