• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan, İsrail ziyareti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan, İsrail ziyareti.

24-10-2023
Medyaparis haber Merkezi

Macron, İsrail ziyareti sırasında terör örgütleriyle mücadele etmek için bölgesel ve uluslararası koalisyon kurulması çağrısında bulundu.

Emmanuel Macron, ülkesinin İsrail ile 'tam dayanışmasını' göstermek için Tel Aviv'e geldi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Macron, Filistinlilerle barış sürecinin “kararlı bir şekilde yeniden başlatılması” konusunda ilerleme sağlanmasını umut ettiğini bildirdi.

Netehyahu ise İsrail-Filistin çatışmasından Hamas'ın güçlü çıkması durumunda tüm Avrupa'nın bundan etkileneceğini iddia etti.

Macron basın toplantısında, İsrail'le dayanışma içinde olduğunu dile getirdi.

Gazze'deki tüm esirlerin serbest bırakılması beklentisini ifade eden Macron, IŞİD'e karşı ABD öncülüğünde oluşturulan uluslararası koalisyonun aynı zamanda Hamas'a karşı da mücadele etmesini teklif etti.

Macron ayrıca, terör örgütleriyle mücadele etmek için bölgesel ve uluslararası bir koalisyon kurulması çağrısı yaptı.

Terör örgütleriyle mücadele kurallarına da uyulması gerektiğini vurgulayan Macron, bu kapsamda demokratik ülkelerin sivilleri hedef almaması gerektiğine işaret etti.

Macron, sivil halkın korunmasının, insani yardıma ulaşabilmelerini sağlamaktan ve hastanelere su ve elektriğin yeniden verilmesinden geçtiğini kaydetti.

Çatışmanın bölgeye yayılmasının engellenmesi gerektiğine değinen Macron, Hizbullah'ı, İran yönetimini ve Yemen'deki Husileri yeni cepheler oluşturmamaları için uyardı.

Macron, Filistinlilerle siyasi süreci yeniden başlatmadan İsrail'in güvenliğinin kalıcı olamayacağını savunarak, Filistinliler için İsrail'e komşu bir devlet isteğini yineledi.

Netanyahu ise Filistin'deki sivil kayıpların sorumlusunun Hamas olduğunu ileri sürerek, Fransa'ya desteklerinden dolayı teşekkür etti.

İsrail-Filistin çatışmasından Hamas'ın güçlü çıkması durumunda tüm Avrupa'nın bundan etkileneceğini belirten Netanyahu, "Bu, Avrupa'nın savaşıdır. Bu Amerika'nın savaşıdır." ifadesini kullandı.

Hamas'a karşı "mutlak galibiyeti" amaçladıklarının altını çizen Netanyahu, "Hizbullah, bu savaşa ciddi bir şekilde katılmak gibi bir hata yaparsa, tıpkı İkinci Lübnan Savaşı'nda olduğu gibi bundan pişman olurlar." dedi.

Netanyahu, Hizbullah'ın sivil halkın arkasına saklandığını öne sürerek, "Bu savaşa katılırlarsa biz de karşı adım atarız ve Hizbullah için yıkım akıl almaz olur. Umarım sizin (Fransa) ve ABD'nin uyarısını dikkate alırlar. Yoksa çok korkunç sonuçları olur." uyarısında bulundu.

Macron, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İsrail ve Hamas arasındaki "çatışmanın genişletilmemesi" çağrısında bulunurken, Gazze'de tutulan rehinelerin serbest bırakılmasının "ilk hedef" olduğunu bildirdi.

Herzog’a “terörle mücadelede yalnız olmadığınızdan emin olmanızı istiyorum" diyen Macron, "Bu terör örgütleriyle kafa karışıklığı yaratmadan, çatışmayı büyütmeden mücadele etmenin görevimiz olduğunu düşünüyorum. Bugün sahip olmamız gereken ilk hedef, tüm rehinelerin ayrım gözetmeksizin serbest bırakılması." ifadesini kullandı.

Macron, terör gruplarını açıkça hedef almanın ve buna uygun hedefe yönelik operasyonlar düzenlemenin bir zorunluluk olduğu görüşünü dile getirdi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın