• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Olimpiyatların madalyalarında Eyfel Kulesi'nden parçalar yer alacak.

Olimpiyatların madalyalarında Eyfel Kulesi'nden parçalar yer alacak.

21-02-2024
Medyaparis haber Merkezi

Bu yıl yapılacak Paris Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'nda verilen madalyaların merkezinde, 1889'da inşa edilen Eyfel Kulesi'nden alınan altıgen şekilli demir parçaları yer alacak.

Paris Oyunları'nda dağıtılacak 5 bin 84 altın, gümüş ve bronz madalyanın tamamının ortasına değerli bir taş gibi yerleştirilen ve Fransız mücevher evi Chaumet'in tasarladığı altı kenarlı metal madalyon yer alacak.

Organizasyon komitesi başkanı Tony Estanguet, "Paris Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'nda madalya kazananlara 1889'dan kalma Eyfel Kulesi'nin bir parçasını hediye etmek istedik" ifadelerini kullandı.

Estanguet madalyaların en değerli metaller (altın, gümüş ve bronz) ile "ülkemizdeki en değerli metal olan Eyfel Kulesi hazinesinin" birleşimi olduğunu belirtti.

1780'den bu yana aristokratlar ve varlıklı kişiler için mücevherler üreten Chaumet'in tasarımı, ışığı yakalamak ve yansıtmak için tasarlanmış dairesel bir sırt düzenlemesine de sahip.

Fransa anakarasının hatlarını hatırlatan bir şekil olan demir altıgen, her köşesinde Eyfel Kulesi'nde kullanılan perçinlere benzemesi amaçlanan altı adet çıkıntı ile madalyalara sabitlendi.

Olimpiyat Oyunları Tören Yöneticisi Thierry Reboul,  "Eyfel Kulesi'nin bakımı sırasında yıllar geçtikçe orijinal yapının bir kısmını kaldırmak zorunda kaldıklarını öğrendik. Bu parçaları kullandık. Bunlardan fazlasıyla vardı" ifadelerini kullandı.

Madalya tasarımı, logo, maskotlar ve açılış töreniyle birlikte tüm Olimpiyat Oyunları için özel bir önem taşıyor.

2004'ten bu yana tüm madalyaların arkasında Yunan tanrıçası Nike'ın, antik çağda orijinal Olimpiyat Oyunlarının yapıldığı yer olan Atina'daki tarihi Panathinaikos stadyumuna doğru uçtuğu görülüyor.

Ağırlığı yaklaşık yarım kilogram olan Paris madalyalarında kullanılan metallerin tamamı geri dönüştürülmüş ürünlerden alındı.

Tokyo'daki son Olimpiyatlarda Japon organizatörler de geri dönüştürülmüş metal kullanmıştı. Her madalya, cep telefonu ve dizüstü bilgisayar gibi kullanılmış tüketici elektroniklerinden elde edilen alaşımlardan yapıldı.

Madalyalar, Chaumet tarafından tasarlanmış olmasına rağmen üretimi ulusal darphane tarafından yapılacak.

Darphane madalyaları kaplayacak toksik olmayan bir madde bulmakta zorlandığı  yönündeki yakın tarihli bir raporu şiddetle yalanlamıştı. 

Özellikle Eyfel Kulesi'nin yapımında kullanılan demirin oksitlenmesini önlemek için havadan ve nemden korunması gerekiyor.

Paris Oyunları tasarım sorumlusu Joachim Roncin gazetecilere verdiği demeçte, "Bu konuda herhangi bir sorun yaşamadık" dedi.

Eyfel Kulesi, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Oyunlar ve 28 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Paralimpik Oyunları sırasında merkezi bir role sahip olacak.

Açılış töreninde spor takımları Seine Nehri'nden aşağıya doğru yelken açacak ve simgesel yapının karşısında karaya çıkacak. Öte yandan Olimpiyat meşalesinin oyunlar süresince kulenin üzerine yerleştirileceğine dair spekülasyonlar da var.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın