• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa'da Bütçe açığı hükümetin beklediğinden fazla çıktı.

Fransa'da Bütçe açığı hükümetin beklediğinden fazla çıktı.

02-04-2024
Medyaparis Haber Merkezi

Fransa Ulusal İstatistik Kurumu (INSEE), ülkede geçen yıl bütçe açığının, gayri safi yurt içi milli hasılaya oranının (GSYİH) yüzde 5,5’ine ulaştığı uyarısında bulundu.

Bu oranın, hükümetin öngördüğünden oldukça fazla çıkması dikkat çekti. Hükümet geçen yıl için bu oranın yüzde 4,9 olacağı tahmininde bulunmuştu.

Fransa’da bütçe açığının GSYİH’ya oranı 2022’de yüzde 4,8 olduğu dikkate alındığında hükümetin bütçe disiplinini sağlamada başarısız olduğu görülüyor.

Son rakamlar, bütçe açığını kapatmak için hükümetin tasarruf tedbirlerini artırması ve “kemer sıkma” politikalarına dönmesini zorunlu kılıyor.

Hükümet daha önce 2024 yılı için yüzde 4,1 oranında bütçe açığı öngörüsünde bulunmuştu.

Hükümet açığı kapatmak için bütçede ilave 10 milyar euro tutarında kesinti yapmayı ve yıl ortasında gündeme getireceği yasa tasarısıyla bütçede ilave kaynak yaratmayı hedefliyor.

Fransa Maliye ve Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire yaptığı açıklamalarda, Paris’in AB içinde euro kriteri olarak bütçe açığının yüzde 3 oranında tutulması hedefine 2027 yılına kadar ulaşacağı vaadinde bulunuyor.

INSEE bugün açıkladığı raporda, kamu borçlarının 2023 yılı son çeyreğinde GSYİMH’nın yüzde 110,6’sına denk geldiğini duyurdu.

Fransa’da hükümet, Covid-19 salgını sırasında yaşana ekonomik kriz ve şirketlere batmamaları için yapılan maddi yardımların giderek artan bütçe açığının en büyük nedeni olarak gösteriyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın