• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Filistin'e destek veren Öğrenciler Paris'teki Sciences Po binasını işgal etti.

Paris'te Polis, Filistin Destekçisi Öğrencilere Biber Gazı Kullandı.

09-05-2024
Medyaparis Haber Merkezi

Sorbonne Üniversitesinin bir amfisinde kamp kuran eylemciler, üniversite yönetiminin Gazze'deki "soykırıma" katkı sağlayan üniversite ve firmalarla olan ortaklıklarına son vermesini talep etti.

Öğrenci eylemlerine yönelik baskının son bulmasını ve Filistin'deki üniversitelerin yeniden inşa edilmesini isteyen eylemcilere destek için, başka öğrenciler de üniversitenin önünde toplandı.

"Refah hepimiz seninleyiz", "Hepimiz Gazze'nin çocuklarıyız" ve "Cezayir kazandı, Filistin de kazanacak" sloganlarını atan öğrenciler, Gazze'de derhal ateşkes sağlanmasını talep etti.

Polisler, öğrencilere biber gazı sıktı ve kalkanlarıyla öğrencileri iterek üniversitenin girişinden uzaklaştırdı. Üniversiteye giren polisler, amfide eylem yapan öğrencileri de zorla dışarı çıkardı.

Polisler, bir öğrenciyi kollarından ve bacaklarından tutarak üniversiteden dışarı çıkardı.

İki eylemci de, polisin kendilerini götürmesine tepki göstermek için üniversitenin önünde yola yattı.

Soyadını vermeyen Sorbonne Üniversitesi öğrencisi Yasmine, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin, Gazze'deki "soykırımı" ve üniversitelerin bu "soykırıma" yönelik suç ortaklığını protesto ettiğini belirtti.

Yasmine, Sorbonne Üniversitesinin, İsrail'in silahlanmasına ve Filistin topraklarının "işgal" edilmesine katkı sağlayan İsrail üniversiteleriyle işbirliği nedeniyle Gazze'deki "soykırımın" suç ortağı olduğunu söyledi.

Öğrencilerin üniversitelerinden Gazze'de yaşananlarla ilgili tutum sergilemesini istediğini kaydeden Yasmine, İsrail'in Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatmasını "katliam" olarak nitelendirdi.

Yasmine, İsrail'in Gazze Şeridi'ni yaşanmaz bir hale getirdiğine vurgu yaparak, polisin Filistin'e destek eylemlerinin yapıldığı kampüslere girmesini "utanç verici" olarak niteledi.

Paris'in en prestijli eğitim kurumlarından Paris Siyasi Araştırmalar Enstitüsü'nde (Sciences Po) Filistin yanlısı protesto gösterisi düzenleyen bir grup eğitim kurumuna girişi engelledi. 

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) birçok üniversitesinde İsrail protestolarından esinlenen Fransız öğrenciler binaya girişleri çöp kutuları, ahşap paletler ve bisikletlerle oluşturdukları bariyerlerle kapattı.

Binanın pencerelerinden sloganlar atan göstericiler “Hepimiz Filistinliyiz” yazılı pankartlar astı.

İki gün önce de 100'den fazla Filistin yanlısı öğrenci üniversitenin Paris'teki bir amfitiyatrosunu işgal etmişti.

Yönetimle yapılan görüşmelerin ardından göstericilerin bir kısmı salonu terk etmiş, protestoyu sürdüren diğer göstericiler ise polis müdahalesi sonrası tahliye edilmişti.

Üniversite yönetiminin yaptığı açıklamada, “Kurumun düzgün işleyişini engelleyen ve Sciences Po öğrencilerini, öğretmenlerini ve çalışanlarını cezalandıran bu öğrenci eylemlerini şiddetle kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, binada yaklaşık 60 protestocunun bulunduğu ve yöneticilerin “diyalog yoluyla bir çözüm bulmak için” öğrenci heyeti ile görüştüğü belirtildi.

Science Po'da protestolara katılan Louise adlı bir öğrenci, üniversitedeki eylemlerin New York'taki Columbia Üniversitesi ve ABD'deki diğer kampüslerdeki benzer gösterilerden ilham aldığını söyledi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın