• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa Ulusal Meclisi Osmanlı'nın Asuri-Keldanilere 'soykırım' uyguladığına ilişkin metni kabul etti

Fransa Ulusal Meclisi Osmanlı'nın Asuri-Keldanilere 'soykırım' uyguladığına ilişkin metni kabul etti.

10-05-2024
Medyaparis Haber Merkezi

Fransa Ulusal Meclisi, Osmanlı yetkililerinin Asuri-Keldanilere yönelik eylemlerinin soykırım olarak tanınması için hükümete çağrıda bulunan metni kabul etti.

Türkiye ise bu kararı "hukuki ve tarihi temelden yoksun ithamlar" olarak nitelendirerek kınadı. 

1915-1918 yılları arasında Osmanlı yetkilileri tarafından Asuri-Keldanilere yönelik "katliamların" soykırım olarak tanınmasına ilişkin metin, pazartesi günü Fransız Ulusal Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi. 

Teklif, Macron yanlısı Rönesans grubu başkanı Sylvain Maillard tarafından meclise sunulmuştu. 

Fransa'da Ulusal Meclis'in kararları, yürütme üzerinde bağlayıcı değil. 

Bu nedenle karar, hükümete "250 binden fazla Asuri-Keldaninin kitlesel imhası, sürgünü ve kültürel mirasının bastırılmasını soykırım olarak resmen tanımaya" ve bu "soykırımı kınamaya" çağrısı yapıyor.

Türk Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Fransa Ulusal Meclisi’nin 29 Nisan 2024 tarihinde kabul ettiği Asuriler ve Keldanilerle ilgili karar yok hükmündedir." ifadeleri kullanıldı. 

Açıklamada, bu iddiaların Ulusal Meclis gündemine taşınmasının "tarihi olayların siyasi çıkarlar uğruna çarpıtılması gayretlerinin bir örneği" olduğu belirtildi.

Parlamentoların tarihi yorumlama ve yargılama yetkisinin bulunmadığı ifade edilen açıklama, "Bu karar, soykırım suçunun ancak yetkili bir mahkeme tarafından isnat edilebileceğini öngören 1948 BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesine de aykırıdır." şeklinde devam etti.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın