• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Görevden alınan Fransız General Meclisi Karıştırdı.

Fransa Jandarma Genel Komutanlığı'nın üçüncü önemli ismi general Bertrand Soubelet'nin, meclis soruşturma komisyonu önünde hükümeti eleştirdiği için görevinden alınmasına ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) tepki gösterdi.

Meclisin asayişle ilgili soruşturma komisyonunun UMP'li üyeleri Eric Ciotti, Philippe Goujon ve Georges Fenech ortak bir açıklama yaparak, generalin görevden alınmasını eleştirdi ve komisyondaki görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı.

Açıklamada, "meclis soruşturma komisyonu önünde özgürce görüşlerini dile getirdiği için generalin görevden alınmasının kabul edilemez olduğu" ifade edildi.

Bakanlar Kurulu, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'nun tavsiyesi doğrultusunda, hükümetin yargı politikalarını eleştiren, operasyonlardan sorumlu jandarma generalinin görevinden alınarak yurt dışı göreve atanmasını kararlaştırmıştı.

General Bertrand Soubelet, "suçluların serbest bırakılması, ceza yasası ve yargı sistemi" ile ilgili hükümet politikalarını ilgili meclis komisyonu önünde eleştirmesinin ardından iktidardaki Sosyalist Parti milletvekilleri arasında eleştiri oklarını üzerine çekmişti.
İçişleri Bakanlığı bu açıklamaların ardından generale sert tepki gösterirken, sosyal paylaşım sitelerinde jandarma camiasından generale destek mesajları atılmıştı.

AA415 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın