• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa, Irak'taki Kürtlerin Silahlansın.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Irak'taki Kürtlerin Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı silahlandırılması gerektiğini belirterek, Avrupa ülkelerinin bunun için bir an önce harekete geçmesini istedi.

Erbil'e bir ziyaret düzenleyen ve buradan yeni dönen Dışişleri Bakanı Fabius, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve AB Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu üyesi Kristalina Georgieva'ya Irak'ın kuzeyindeki durumla ilgili ilgili mektup yazdı.

Fabius, Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan mektubunda, IŞİD'in ilerlemesi nedeniyle bölgeden kaçan sivillerin sayısının her geçen gün arttığını ve yerel yetkililerin bu insani durumla mücadelede zorlandığını hatırlattı. Avrupa'nın bu duruma sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayan Fabius, yerel yetkililerin bölgeden kaçan yüzbinlerce kişinin ihtiyaçlarını karşılamak için acil insani yardım çağrısında bulunduğunu bildirdi.

Erbil'de görüştüğü Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin IŞİD ile mücadele için silah ve mühimmat yardımı çağırısında bulunduğunu hatırlatan Fabius, "AB'nin bu yardım çağrısına cevap vermek için bugünden itibaren harekete geçmesi kaçınılmazdır. Üye ülkelerin ve Avrupa kurumlarının bir an önce harekete geçmesinden çok memnun olacağım" dedi.

Fabius, ayrıca bu konu hakkında AB Dışişleri Bakanları Konseyi'nin özel bir toplantı yapması gerekebileceğine işaret etti.

Fabius, Mesud Barzani ile görüşmesinden sonra Kürtlerin ve Iraklıların kendilerini savunmak için birtakım materyallere ihtiyaç duyduğunu dile getirerek konuyu Avrupalı devletler görüşeceğini ifade etmişti.

AA458 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın