• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa'daki Türkler Erdoğan'ın seçim zaferini kutladı.

Paris'te yaşayan Türk vatandaşları, seçim sonuçlarını Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) ofisinde takip etti. 

UETD Fransa Başkanı Yalçın Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aylardır adeta arı gibi çalıştıklarını, bugün ise bu hummalı çalışmanın sonucunu aldıklarını söyledi. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının ilk kez yaşadıkları ülkede oy kullandıklarını ve bazı aksaklıklar olmasına rağmen çok güzel bir atmosfer yaşadıklarını dile getiren Yalçın, bir çok "ilk"leri bir arada yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Biliyorsunuz Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) randevu sistemi seçimlere katılım oranını düşürse de çok güzel bir seçim atmosferi yaşadık. Eksiklikler ve aksaklıklara rağmen bir şenlik havasında geçti diyebilirim. Bir nevi kervanı yolda düzdük. 50 yıllık bir özlem sona erdi. ve bu seçimde ilkleri bir arada yaşadık. Yurt dışında ilk kez oy kullanarak Türkiye'nin seçimle gelen ilk cumhurbaşkanını seçtik. Bu bizim için tarif edilmez bir gurur kaynağı. Fransalı Türkler olarak millete hizmet edecek milletin adamına güvendik. Vatana millete hayırlı olsun"

UETD Fransa Kadın Kolları Başkanı Ayşe Barış da yurt dışında yaşayan Türkler olarak bu zaferin bir parçası olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Seçim sonuçları için "beklenilen bir zaferdi" ifadelerini kullanan Barış, oy verme sürecinde kendilerinin de seçimlere katılım oranını arttırmak için yoğun şekilde çalıştığını kaydetti. Barış, cumhurbaşkanı seçiminin hem Türkiye hem de yurt dışında yaşayan gurbetçiler için bir ilk olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

"Hayatında hiç oy kullanmamış, bu sevince ortak olmamış vatandaşlarımız vardı. Ülkemiz için burada oy vermenin ve cumhurbaşkanımızı seçmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Burada kendimizi ilk kez ifade edebildik, ilk kez birileri bizim sesimizi duydu. Bu mutluluk tarif edilemez. Yeni cumhurbaşkanımız vatana millete hayırlı olsun."

İnşaat mühendisi 26 yaşındaki Aziz Şahin ise Fransa'da yaşayan Türk gençleri olarak bu tarihi sürecin bir parçası oldukları için büyük bir sevinç duyduklarını belirtirken, yaşadıkları ülkede vatanları için oy vermelerine vesile olanlara teşekkürlerini iletti.

- Bulgaristan'da Erdoğan sevinci -

 Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilmesi Bulgaristan'da Türklerin yaşadığı bölgelerde de sevinç gösterileriyle kutlandı.

Türklerin yoğun yaşadığı Kırcaali, Razgrad ve Şumnu illerine bağlı çok sayıda köyde evlere Erdoğan posterleri asıldı.

Kırcaali'nin merkezine toplanan bir grup Bulgaristan Türkü ise Erdoğan'ın posterlerini taşıyarak sevinç yürüyüşü gerçekleştirdi. Bölgedeki bazı köylerde de havai fişeklerin atıldığı görüldü.

Sevinç gösterilerine katılan Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği Başkanı Rafet Ulutürk, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı memnuniyetini dile getirerek, "Bulgaristan Türkleri olarak geçmiş 12 yılı hem Bulgaristan'da hem de Türkiye'de yaşadık ve Erdoğan'ın iktidarında Türkiye'nin nasıl devleştiğini gördük. Özellikle dış Türkler olarak bunun daha iyi farkına varabiliyoruz" dedi.
aa427 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın