• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis
Paris Nation camii 'TADİLAT' denilerek süresiz ibadete kapatıldı.
    Paris Ditib Nation camii tadilat bahane edilerek süresiz ibadete kapatıldı. Sessiz sedasız mülkiyetinin satışı gerçekleştirilecek?
   Tadilat bahane!.. Daha önce de defalarca tadilat geçirirken bile ibadete kapatılmadı.
 Tadilat yapılacağı gerekçe gösterilerek çeyrek asırdan fazla Ditib genel merkezi olarak ve cami, lojman hizmeti veren Nation merkez camii tamamen ibadete kapatılıyor.
SON CUMA KILINDI ! Yarım asıra yakındır hizmette. 

     Yapılan duyuruda ise 24 Eylül Cumartesi günü'nden itibaren Nation ditib Selimiye camiinde hiç bir hizmetin verilmeyeceği ve ibadete kapatılacağı Paris Valiliğinden gelen düzenleme ve mevzuat gereği süre belirtilmeksizin kapatılacağı ilan edildi.
    Sorulacak olan sorulara ise cevap verilemeyeceği bu konuda bilgi sahibi olunmadığı din görevlisi tarafından hutbede duyuruldu. Daha önce de defalarca tadilat geçiren Nation Ditib Selimiye camii hiç bir döneminde ibadete kapatılmadan tadilat ve tamirat gerçekleştirilmişti.
    Tadilat bahanesi ile kapalı bulunduğu süre zarfında cami yerinin satışının cemaatten habersiz gerçekleştirileceği ve dikkat çekmemek üzere böyle bir yol izlenmesi cemaatin tepkisine neden oldu. Paris bölgesindeki iki Türk camisinden biri olan ve onlarca yıldır Müslümanlar'a hizmet veren Nation camisinin sessiz sedasız kapatılması girişimi cemaatte tepkiye neden olurken 6 km. uzaklıktaki Bagnolet ditib binası'nda ibadet edebilecekleri belirtildi.
  İmza toplandı.
    Yıllardır Paris'teki Müslümanlar hizmet veren ve henüz bir yönetim kurulu bile oluşturulmayan Nation camii cemaati kendilerinin fikrine bile başvurulmadan satış kararı alınıp birkaç emlakçı ile görüşülüp satışa çıkarılmasından dolayı ise hayli stresli günler yaşıyor. Görüşlerini aldığımız Nation cemaatinden bazı vatandaşlar. "Zaten Paris bölgesinde Türkler'e ait namaz kılınabilecek bir mekanımız yok. Burasının çeşitli bahaneler öne sürülerek kapatılmak istemesi hayli anlamsız. Komşularımızı rahatsız etmemek adına her türlü önlemleri aldık şikayet bile sözkonusu değil. Bazı arap kardeşlerimiz yıllar öncesinden mescit dolduğunda avlu içerisinde namaz kılmaya yelteniyorlardı. Bu da şikayete sebebiyet veriyordu. Ama şimdi Cuma günleri her namazımızda birkaç güvenlik görevlisi sadece düzen ve intizam işleri ile meşgul oluyorlar.'' dediler.
Paris bölgesindeki iki Türk camisinden biri. 
    "Eğer burası satılacak olsa bile yeni bir ibadet yeri satın alınmadan yapılmamalı, yeni bir yerin alınması da mümkün değil. Bu kadar insan ibadetini nerede yapacak. Zaten Paris'te kısıtlı olan ve her geçen gün çeşitli sebeblerden dolayı kapanan mescitler varken, Paris bölgesinde Türkler'e ait bir üçüncü mescid varmı bilen varsa söylesin ? " diyerek tepkilerini dile getirdiler.
    www.camiye.com olarak herhangi bir nedenle hangi gerekçe ile olursa olsun açılmış olan camilerin kapatılmasına prensip olarak karşı oldugumuzun bilinmesinde fayda görüyoruz.


 
  
1105 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın