• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis
FRANSA SOKAKTA CUMA VE BAYRAM NAMAZINI YASAKLADI
FRANSA SOKAKTA CUMA VE BAYRAM NAMAZINI YASAKLADI.

    Fransa uzun zamandır, Cuma ve Bayram günleri Fransa'da Müslümanların camii yetersizliğinden dolayı sokakta namaz kılınmasını tartışıyordu. 
   
  İçişleri Bakanı Claude Guéant, yaptığı açıklamada, Fransa’da özellikle Paris, Marsilya ve Nice şehirlerinde Cuma ce Bayram namazında kamu alanlarında veya sokaklarda toplanan Müslümanların sorun teşkil ettiğini, vatandaşlar arasında bu durumdan hoşnut olmayanların bulunduğunu ve rahatsız olanların şikayetlerini her geçen gün arttırmaları üzerine sokakda namaz kılınmasının yasaklandığını belirtti. İçişleri Bakanı Claude Guéant Sokakta ibadet etmenin hem dine saygısızlık hem de laikliğe aykırı olduğunu ifade ettiği açıklamasında, ülkedeki Müslüman din adamlarıyla görüşüldüğü ve bu uygulama için mutabakata varıldığını dile getirdi. Guéant'in, yasağın yürürlüğe gireceği tarihten itibaren sokakta ibadet etmek için direnenlere karşı, gerekirse güç kullanılabileceğini, ama böyle bir durumun gerçekleşmesini düşünmediklerini açıkladı.

    Paris metrolarında ücretsiz dağıtılan 20 munit dergisinde yer alan benzer haberde, yeni yasak kapsamında sokaklarda ibadet eden vatandaşların bundan böyle kendileri için özel olarak ayrılan daha geniş ve mescid ve benzeri müsait alanlarda ibadetlerini yapacaklarını yazdı.
    Paris'in 18'nci bölge Belediye Başkanı, Müslümanlara bayram ve cuma namazlarında yetersiz kalan camilerin yerine, 2.700 metrekarelik eski bir askeri deponun tahsis edildiğini ve yeni mekâna taşınmayı kabul eden Müslüman dernekleri, yasak kararını kendilerinden habersiz acele bir şekilde verildiği gerekçesiyle eleştirdiklerine dikkat çekti. Müslümanların yoğun yaşadığı bazı bölgelerde caminin yöneticileriyle varılan mutabakattan habersiz olduklarını dile getiren kimi yöneticiler,yürürlüğe giren yasağın uygulamaya konulacağını basından öğrendiklerini söyledi.

    Bundan böyle, başkent Paris başta olmak üzere Marsilya, Nantes gibi müslümanların yoğun olarak yaşadıkları şehirlerde eskiden olduğu gibi sokak ve açık alanlarda cuma ve bayram namazı kılanması yasak.TurkSpace

  
1896 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın