• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis
Sizden Gelenler
Çağımızın bilgi çağı, insanların ise dijital bir boyut kazandığı günümüzde.
21/06/2018
KALB İLE ÇEKMEK.
 
Yollar bizim, biz yolların olmuştuk çoktan...
 
    Uğradığımız her ülkeden, her şehirden, her mekandan, her yaşayandan aldıklarımız bir yana birde havasından, suyundan, toprağından.. topluca enerji akışından hem bedenen hem zihnen bir akım, bir değişim süreci bize kazanç sağlaması çok önceden olmasına rağmen bizim farkındalığımız yeni başlamıştı....
 
   Çağımızın bilgi çağı, insanların ise dijital bir boyut kazandığı günümüzde, atomdan daha küçük bir parçacığın bulunduğu kuantların hayatımızdaki etkisi,  ilişkilerimizdeki boyutunu ilim insanları tartışadursun, herşeyin soyutlaşmaya başladığı, bu dönemde, samimi insan olmak, en değerli şey haline geldi.
 
     Bilgi dedik, para gibi, makam gibi güç haline geldiği bir dönemini yaşıyoruz. Ulaşmak bir o kadar kolay olsada bir o kadar da kirli haliyle yüzyüzeyiz.
 
     Ekim ayı idi yanılmıyorsam, bilgi birikimini, tecrübesini, samimiyetini güleryüzüyle bizlere sunan, dokunuşu ile hayatımıza renk katan, yüreğinin kapılarını açan bir hanımefendi ile tanışma saatimiz.
 
Konumuz Fotoğraf sanatı ve incelikleri...
 
     Bu konuda yıllardır, fotoğraf aşığı ve çekirdekten gazeteci bir eş’e konu mankenliği yapmış olsam, biraz aşinalığım olsa da, nasıl bulaşıcı bir hobi olabilir ki hayatımın her alanını kaplayacak kadar derin ve bir o kadar da huzur veren..
 
    Çektikçe çoğalan, çoğaldıkça akışkan bir hale dönüşen o anlarda kayboluşum, baktığım her yönde güzel bir tobloyla bütünlenişim, gördüğüm her kareden tüme varışım, herşeyden önemlisi hayata bakan göz perdelerimdeki o suslu buğulu havanın aralanışı....
 
    Tüm bunlar, tecrübe damarlarından sızan, birikim ağından akan, başkalarınada kazandırılan, paylaşım duygusunun bir ürünü olabilirmiydi. Üstelik, konsolos hanımı olmasına rağmen, bir cümlesinde olsun bunu hissettirmeden, kendisi ve kariyeri ile bunu yapması yetmezmiydi.
 
   İnsanın kendisi olması kadar güzel ne olabilirdi ki?
 
    Fotoğraf kadrajımızda, insanı, doğayı, hayatı, sanatı, estetiği...... akışımızda ne varsa onu yansıtarak bakış açımızı, algımızı, enerji alanımızı yenilemek, güzelliklere imza atmak, konfor alanımızdan az hareketle bir yolculuğa çıkmaktı öğrenmeye çalıştığımız ...
 
    Biz yolcuyduk artık ve güzele taliptik, bunu, bazen bir binanın estetiğinde, bazen bir çocuğun gülümsemesinde, bazen doğanın eşsiz muhteşemliğinde, bazen bir yetişkinin gözlerinde ...
Aradık yedi ay boyunca.
 
     Bu gün ise topladığımız meyveleri konuşmak, paylaşmak, yaymak için, gönlünü açtığı gibi samimiyet kapısını açarak bizi sofrasınıda ağırlayan, Damla Tantekin hanımefendinin karelerinde misafirdik. Bize kalb ile fotoğraf çekmenin ne demek olduğunu öğretti. Bu yılın son dersi olarak.
 
   Zira, ne Canon ne Nikon aldık, yanımıza sadece kalbimizi alarak zile basmıştık.

 
                    Halime Bilgin
477 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARŞILIKSIZ İLİŞKİ BİÇİMİ - 21/11/2020
Kurtuluş,her ilişkide olduğu gibi yine iyi insan modelindedir
İnsanlar dünyayı olduğu gibi değil, kendi oldukları gibi görürler... - 14/07/2020
Toplumlarda İyi insan,kötü insan tasvirleri vardır. Bu tasvirler,İnsanların davranışlarına ve
ROLLERİN BÜYÜSÜNDE - 30/11/2019
Insan etraftan birinin rolünün sona erdiğini duyduğu zaman,şöyle bir irkilir.
TARAFGİRLİK VE NEGATİF BAKIŞ. - 11/06/2019
Şu sosyal medya, bizi ne geliştiriyor, nede gündemsiz bırakıyor
KİŞİLİĞİMİZ VE SOSYAL ETKİLEŞİMİ - 07/02/2019
Yaşamımızı birbiriyle içiçe geçmiş bir çok ilişkiler içerisinde geçiriyoruz.
GERİDE KALAN İZLERDEN. - 22/10/2018
Bir yere bağlanmadan, bir tarihte gelip, bir tarihte başkasına devredilen,zor görevler vardır...
BİR FARKINDALIK İÇİN - 13/09/2018
Kivi şileden, erik Polonya'dan,üzüm İspanyadan,salatalık Hollanda'dan, tomates Fas'tan, muz Martinik'den, incir Türkiye'den gelmişler.
COĞRAFYA KADER MİDİR ? - 10/06/2018
Yedi milyar insan, yedi milyar farklı yaşam,algı,düşünce,duygu..
Hasret her devirde hasret. - 26/03/2018
Hasret her devirde hasret.
 Devamı