• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis
Sizden Gelenler
AVRUPA ÇARKININ DİŞLİSİNDE GEÇİÇİDE OLSA NASİBİNİ ALANLAR (HİCRETLİ-HİZMETLİ-GÖREVLİ
28/01/2014
Uzun zamandır  yaptığım  gözlemlemelerim,insan için insanların geçici hicretleri konusunda oldu.
     Kendi ülkesinden göç edenlere ve diğer ülkelerdeki insanlara dinini, kültürünü, ülkesinin güzelliklerini tanıtmak, yaşatmak, aktarmak için bulunduğu yaşamdan kopup, başka bir ortama gelerek yaşamak yani geçiçi Avrupalı olmak.
      Gelen hangi niyetle gelirse gelsin karşılaştığı ortam,genelde geldiği bölgede yaşayan insanların algısına, anlayışına göre değişiklik arzetmektedir.
   Avrupa'ya ilk gelenler ve şu an yaşayanlar arasında üç nesil değişmiştir. Bu zaman zarfında , eğitimin,teknolojinin, yaşam şartlarının etkisi ile değişen insanların fikirlerinde,bakışlarında, algılarında büyük farklılıklar olması kaçınılmazdır.
     Bu üç nesil arasında köprü kurmak gelen  görevlilerin birinci uğraş vereceği bir alandır.İkincisi, yeni nesle birikimlerini, tecrübelerini  bilgisine katarak, aktarması gerekenleri, sevdirerek aşılamaktır.Üçüncüsü karşılaştığı zorluklarda pes etmeden devamlı olmaktır.
    Çünkü Avrupada hicret veya göç eden  o kadar insanı öğüten bir değirmen vardır. Özelliklede yeni nesli dişlerinde lime lime ederek parçalayan, M .Akif Ersoy dediği .." tek dişi kalmış canavar" misali yutan bir çark vardır. O çarkta görevli gelenlerde nasibini bir şekilde almaktadırlar.
   Neden  HİCRETLİ-HİZMETLİ-GÖREVLİ dedik çünkü  hepsini birebir yaşamakta olduklarını gözlemledik. Her ne kadar geldikleri ortamda Türkçe konuşan insanlar olsada sonuçta yabancı bir ülke ve farklı yaşam tarzı yaşayan insanlarla muhattaplar. İster istemez belli  bir hicret yalnızlığı yaşıyorlar. Bu habeşistan hicreti kadar olmasada medine hicreti olduğu aşikar. Geldiği bu ülkede dinine hizmet etmek doğruyu güzeli anlatmak örnek olmak insanları Allah'ın evinde toplamakta hizmetli yapıyor onları. Tayinle geldikleri içinde otomatik olarak görevli  oluyorlar zaten.
    Gelenler bu sıfatlardan hangisini kendine şiar edinirse o yönde çalışma sergileyebiliyor. Bir bölgenin camisine gelen bir görevli , Türkiyedeki gibi sadece beş vakit namaz kıldırma kodlu geldiğinde zaten beş vakit namaz kılacak cemaat bulamaz.Bu nedenle gerçekten medine hicretine niyet etmesi ve görevli geldiği camiyi Mescidi Nebevi konumunda kabul etmesi gerklidir.Çünkü Asr- ı saadet dönemindeki gibi burdaki camiler okul,namazgah, toplantı merkezi,insanları birleştirici, kaynaştırıcı seminer ve gösteriler,manevi ve milli değerlerin yer aldığı bir takım icraatların yapıldığı yerler konumundadır.Bu nedenle gelen kişi, kendi kulluk görevleri yanında halkın ve yeni neslin ayrıca  geldiği ülkenin insanlarının anlayacağı dilden konuşması ve aldığı kodlu eğitiminin dışına çıkarak geniş yelpazeli bir görev sorumluluğu üstlenmesi gerekmektedir.Üç farklı nesle, ayrı seviye  oluşturması, halkın nabzını tutması, yabancılara dinimizi aktarması herşeyden önce örnek olması gerekmektedir.Bu bilinçle gelmesi geçiş dönemindeki zorlukları kolay atlatmasını sağlayacaktır.
   Çünkü  geldikleri yerde, anlayış ve seviye farklılıkları ile karşılaşmasından doğan sorunlar bir yana bunlara birde kendi penceresinden karşılaştığı sorunlar eklenince bu değirmende onlarda gerektiği kadar çarklanmakta, geldiklerindeki o saf ve temiz cizgileri zamanla grileşmekte, üreticiliğine gölge düşmekte.
    Buna, farkında olmadan  bilinçsizce kendi öğütüldüğü değirmenin dişlerinin acısını onlarında bir nebze olsun hissetmesini isteyenler de sebeb olmaktalar elbette.
        Ne mutlu, şükür sebebi.... 
Öncelerden camiler yoktu, apartman altlarında veya evlerde toplanıp teravi kılınıyordu. Şimdilerde toplanılan, tüm ibadetlerin rahatça yapıldığı, sosyal açlığın giderildiği camiler var bünyesinde dernekler var. Ve dolayısı ile  belli süreliğinede olsa hizmet veren din görevlileri var.
    Hizmetlerin kaliteli olması insan piskolojisi ile alakalıdır. Gelen görev ehline geçiş döneminde kolaylık sağlanması, verimin artmasına ve dolayısı ile o bölgeye yansımasına olanak sağlar. Bunların bilincinde olarak hareket etmek gelecek nesilller için önem arzetmektedir. Aksi yaşandığında kaybedecek olan yine çarklarda parçalanan  neslimizidir.
     Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Avrupa insanı eline geçen nimetlerin değerini bilerek hareket etmek, en üst seviyede gereken hizmeti almak, bunun için alt yapı oluşturmak, gelecek yeni jenerasyonun çarklarda erimesini engellemek zorundadır. Bunu yaparken yararlanacağı enstrumanlara gereken özeni ve ilgiyi esirgemeden göstermesi, anlayışını, görgüsünü,algısını yenilemesi gerekmektedir.
   Geçici Avrupalılarında çarklara takılmaması için, niyetlerini gözden geçirerek, geniş çaplı görev bilincinde olmaları,geldikleri ortamdan ayrılmanın acısını, yeni geldikleri ortamın ihtiyaçlarına çevirmeleri kendi hayırlarınadır.
  
                                                       ESLEMUNNISA1850 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARŞILIKSIZ İLİŞKİ BİÇİMİ - 21/11/2020
Kurtuluş,her ilişkide olduğu gibi yine iyi insan modelindedir
İnsanlar dünyayı olduğu gibi değil, kendi oldukları gibi görürler... - 14/07/2020
Toplumlarda İyi insan,kötü insan tasvirleri vardır. Bu tasvirler,İnsanların davranışlarına ve
ROLLERİN BÜYÜSÜNDE - 30/11/2019
Insan etraftan birinin rolünün sona erdiğini duyduğu zaman,şöyle bir irkilir.
TARAFGİRLİK VE NEGATİF BAKIŞ. - 11/06/2019
Şu sosyal medya, bizi ne geliştiriyor, nede gündemsiz bırakıyor
KİŞİLİĞİMİZ VE SOSYAL ETKİLEŞİMİ - 07/02/2019
Yaşamımızı birbiriyle içiçe geçmiş bir çok ilişkiler içerisinde geçiriyoruz.
GERİDE KALAN İZLERDEN. - 22/10/2018
Bir yere bağlanmadan, bir tarihte gelip, bir tarihte başkasına devredilen,zor görevler vardır...
BİR FARKINDALIK İÇİN - 13/09/2018
Kivi şileden, erik Polonya'dan,üzüm İspanyadan,salatalık Hollanda'dan, tomates Fas'tan, muz Martinik'den, incir Türkiye'den gelmişler.
Çağımızın bilgi çağı, insanların ise dijital bir boyut kazandığı günümüzde. - 21/06/2018
İnsanın kendisi olması kadar güzel ne olabilirdi ki?
COĞRAFYA KADER MİDİR ? - 10/06/2018
Yedi milyar insan, yedi milyar farklı yaşam,algı,düşünce,duygu..
 Devamı